Given the following information: #1.) If wave (a) has a wavelength of 5.0 m and
ID: 485165 • Letter: G
Question
Given the following information:
#1.) If wave (a) has a wavelength of 5.0 m and a frequency of 1.5×108 cycles/s, what are the wavelength of wave (b)? Express your answer in (meters) using two significant figure.
#2.) What is the frequency of wave (b)? Express your answer in (cycles/s) using two significant figure.
Wavelength Electromagnetic waves. Like water waves, electromagnetic radiation can be characterized by a wavelength. Notice that the shorter the wavelength, 1, the higher the frequency,v. The wavelength in (b) is half as long as that in (a), and the frequency of the wave in (b) is therefore twice as great as the frequency in (a)Explanation / Answer
#2) Given that:
Wavelength in (b) is half of wavelength in (a)
So, the wavelength in (b) = 5.0 ÷ 2 = 2.50 meter
#2) Frequency of (b) = 2 × frequency of (a)
= 2 × 1.5 × 108 cycle/s
= 3.00 × 108 cycle/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.