The first-order rate constant for the decomposition of N2O5 , 2N2O5(g)4NO2(g)+O2
ID: 483709 • Letter: T
Question
The first-order rate constant for the decomposition of N2O5 ,
2N2O5(g)4NO2(g)+O2(g)
at 70C is 6.82×103 s1 . Suppose we start with 2.20×102 mol of N2O5(g) in a volume of 1.7 L .
1.) How many moles of N2O5 will remain after 4.0 min ? Express the amount in moles to two significant digits.
2.) How many minutes will it take for the quantity of N2O5 to drop to 1.8×102 mol ? Express your answer using two significant figures.
3.) What is the half-life of N2O5 at 70C ? Express the half-life in seconds to three significant digits.
Explanation / Answer
ln At = lnAo -kt
1]
ln At = -6.82*10^-3 *240 + ln [2.2*10^-2 /1.7]
[At] = 2.52 M
MOles = 2.52*1.7 = 4.28*10^-3
2] ln At = ln Ao - kt
ln [1.8*10^-2 / 2.2*10^-2 ] = -6.83*10^-3 *t
t = 29.42 seconds
t= 0.49 minutes
3] t1/2 = 0.693 / k = 101.613 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.