2. How many calories of heat do you need if you want to raise the temperature of
ID: 483623 • Letter: 2
Question
2. How many calories of heat do you need if you want to raise the temperature of 330 g of gasoline from 18.0°C to 22.0°C? Specific heat of gasoline is 0.40 cal/g·°C. (Enter your answer to two significant figures.) Heat = ? cal
3. A scuba-diving tank contains a mixture of oxygen and helium at a total pressure of 6.43 atm. If the partial pressure of the oxygen is 0.61 atm, what is the partial pressure of the helium? Pressure = ? atm
4. A sample of nitrogen occupies 453 mL at a pressure of 642 torr and a temperature of 23°C. What pressure will the nitrogen exert if: a the volume is decreased to 395 mL while the temperature is held constant? (Enter your answer to three significant figures.) Pressure = ? torr
Explanation / Answer
2)
Q = m*C*(Tf-Ti)
= 330 g * 0.40 Cal/goC * (22 - 18) oC
= 528 cal
Answer: 5.3*10^2 cal
3)
total pressure = pO2 + pHe
6.43 atm = 0.61 atm + pHe
pHe = 5.82 atm
Answer: 5.8 atm
I am allowed to answer only 1 quetion at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.