What is the molarity of the NaOH solution based on this titration? Next the stud
ID: 483613 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
3.a) Molecular weight of HCl = 1+35.5 = 36.5
Now 1000 mL of 1.0 m HCl solution contains 36.5 g of HCl
Hence, 12.1 mL of 1.0 M hCl solution contains 36.5 g x 12.1 mL / 1000 mL = 0.441 g of HCl
36.5 g of HCl = 1 mole of HCl
0.441 g of HCl = 0.441/36.5 = 0.012 mole of HCl
Thus before reaction, 0.012 mole of HCl is present.
b) HCl + NaOH = NaCl + H2O
or, H+ + Cl- + Na+ + OH- = Na+ + Cl- + H2O
hence the net ionic equation is
H+ + OH- = H2O
All species are in aqueous state (aq)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.