The answers are in black.I just need help working it out. Concentration and the
ID: 483459 • Letter: T
Question
The answers are in black.I just need help working it out.
Concentration and the Importance of "Basis". A solution is prepared by dissolving 250 g of glucose, C_6H_12O_6, in water. The total volume of solution is one liter, and the specific gravity of the solution (with water as the reference) is 1.014. Calculate: the molarity (gmole glucose/liter) of the glucose solution the mass% of glucose and water in the mixture the mole% of glucose and water in the mixture the average molecular weight of the mixtureExplanation / Answer
a) molarity = (W/MW) (1000 / volume of the solution in mL)
molarity = (250 / 180) (1000 /1000 )
molarity = 1.39 x 1
molarity = 1.39 M
b) mass % = (mass of solute / total mass ) x 100
mass of solution = 1000 x 1.014 =1014 g
mass % = (250 / 1014) x 100
mass % = 24.65
c) mass of water = 1014 - 250 = 764
moles of glucose = 250 / 180 = 1.39
moles of water = 764 / 18 = 42.4
mole % glucose= (1.39 / 1.39 + 42.4) x 100 = (1.39 / 43.79)x 100 = 3.17
mole % of water = 42.4 / 43.79 x 100 = 96.83
d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.