Ammonia is oxidized to nitric oxide in the following reaction: 4NH_3 + 5O_2 righ
ID: 483385 • Letter: A
Question
Ammonia is oxidized to nitric oxide in the following reaction: 4NH_3 + 5O_2 rightarrow 4NO + 6 H_2O NH_2, O_2, and H_2O enter the reactor in the feed stream. The product stream leaving the reactor has a flow rate of 100 mole/s, containing 10 mol% NH_3, 10 mole % O_2, 20% NO, and 60% H_2O. Calculate the flow rates of each of the chemicals in the feed stream: NH_3 _____ mole/s: Q_2 _____ mole/s; H_2O _____ mole/s Calculate the fractional conversion of: NH_3 _____ Which chemical is the excess reactant? _____ What is the % excess of the excess reactant?Explanation / Answer
Product stream flow rate = 100 mol/s
Flowrate of NO = 0.20 x 100 mol/s = 20 mol/s
NH3 and NO mole ratio = 4:4 = 1:1
This means 20 mol/s of NH3 is reacted .
NH3 and O2 mole ratio = 4:5
Moles rate of O2 reacted = (5/4) x 20 = 25 mol/s
NH3 and H2O mole ratio = 4:6 = 2:3
Moles rate of H2O formed = (3/2) x 20 = 30 mol/s
Now to find initial moles, we add mol/s of species reacted + mol/s of species left.
Initial mol/s of NH3 = 20 + 10 = 30 mol/s
Initial mol/s of O2 = 25 + 10 = 35 mol/s
Initial mol/s of H2O = 60 - 30 = 30 mol/s
(b) fractional conversion of NH3 = moles reacted / moles fed = 20/30 = 0.67
(c) 1 mol NH3 requires 1.25 mol O2
so 20 mol/s of NH3 requires , 20 x 1.25 = 25 mol/s but we have 30 mol/s
so excess reactant is O2
% excess = (30-25) / 25 x 100 = 20%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.