This is just unit conversion, please help. Thank you ANCHOR BOLTED-JOINT DESIGN.
ID: 483264 • Letter: T
Question
This is just unit conversion, please help. Thank you
ANCHOR BOLTED-JOINT DESIGN. A Civil Engineering designs an earthquake retrofit system for a 4400 ft^2 house. The engineer designs a foundation-stabilization structure that uses 5/16-18, stainless-steel concrete-anchor bolts. The anchor-bolt has Pullout rated Load of 7250 lbs. The building code calls for a minimum factor of safety of 1.4 which means that the Design Load can be NO MORE than 71.4% of the Rated Load. For these circumstance what is the rated load in lbs?Explanation / Answer
1 ft=0.3048 m so that 4400 ft2 = 408.77 m2 , conversion for house of 4400 ft2
The anchor bolts needed are 5/16 - 18 inch. 1 inch=2.54 cm; so that 0.79375 - 45.72 cm anchor bolts are needed.
The anchor bolts have pullout rated load of 7250 lbs, which means 7250*0.4536=3288.6 kg load is there.
Design load = 71.4% of rated load
= 0.714*7250 lbs
= 5176.5 lbs (2348.06 kg)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.