a. The student gathered the data below. Crystal Violet (3.0x10 -5 M) NaOH (0.10
ID: 483149 • Letter: A
Question
a. The student gathered the data below.
Crystal Violet (3.0x10-5 M)
NaOH (0.10 M)
DI water
Initial reading (mL)
Final reading (mL)
Volume added (mL)
Initial reading (mL)
Final reading (mL)
Volume added (mL)
Initial reading (mL)
Final reading (mL)
Volume added (mL)
0.52
2.27
1.75
0.35
3.85
3.5
2.50
4.25
1.75
b. Calculate the initial concentration of CV+ and OH- in the test tube.
Crystal Violet (3.0x10-5 M)
NaOH (0.10 M)
DI water
Initial reading (mL)
Final reading (mL)
Volume added (mL)
Initial reading (mL)
Final reading (mL)
Volume added (mL)
Initial reading (mL)
Final reading (mL)
Volume added (mL)
0.52
2.27
1.75
0.35
3.85
3.5
2.50
4.25
1.75
Explanation / Answer
b] For CV+
M1V1 = M2V2
M1 = 3*10^-5 and V1 = 1.75 ml
M2 = ? and V2 = Total volume = 1.75+3.5+1.75 = 7 ml
3*10^-5 *1.75 = M2 *7
M2 = 7.5*10^-6 --> Initial concentration of CV+
for OH-
0.1*3.5 = M2*7
M2 = 0.05 M ---> Initial concentration of OH-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.