Be sure to answer all parts. 23.A 0.2075g sample of solid magnesium is burned in
ID: 482509 • Letter: B
Question
Be sure to answer all parts.23.A 0.2075g sample of solid magnesium is burned in a constant-volume bomb calorimeter that has a heat capacity of 3024 J/°C. The temperature increases by 1.700°C.
(a) Calculate the heat associated with the burning Mg in kJ/g.
kJ/g
(b) Calculate the heat associated with the burning of Mg in kJ/mol.
kJ/mol Be sure to answer all parts.
23.A 0.2075g sample of solid magnesium is burned in a constant-volume bomb calorimeter that has a heat capacity of 3024 J/°C. The temperature increases by 1.700°C.
(a) Calculate the heat associated with the burning Mg in kJ/g.
kJ/g
(b) Calculate the heat associated with the burning of Mg in kJ/mol.
kJ/mol
Explanation / Answer
a)
Heat associated,
Q = C*delta T
= 3024 J/oC * 1.700 oC
= 5140.8 J
= 5.1408 KJ
heat associated per g = 5.1408 KJ / 0.2075 g
= 24.77 KJ/g
Answer: 24.77 KJ/g
b)
Q = 5.1408 KJ
number of mol = mass of Mg / Molar mass of Mg
= 0.2075 g/ 24.305 g/mol
= 8.537*10^-3 mol
heat associated per mol = (5.1408 KJ)/(8.537*10^-3 mol)
= 602.2 KJ/mol
Answer: 602.2 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.