Ferric chloride (FeCl_3) is added to pure water at a dose of 10 mg/L. Ferric chl
ID: 482348 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
[Fe+3] = 10mg / L = 10 X 10^-3 g / L = 10 X 10^-3 / 162.2 = 6.17 X 10-5
1) Fe+3 + H2O = FeOH2+ + H+ logK1 = -2.19 K1 = 0.0065
K1 = [ FeOH2+] [H+ ] / [Fe+3]
0.0065 X 6.17 X 10-5 = [H+]^2
[H+] = 0.633 X 10^-3
pH = -log [H+] = 3.19
2) Fe+3 + 2H2O = Fe(OH)2+ + 2H+ logK2 = -5.67 K2 = 2.14 X 10^-6
K2 = [Fe(OH)2+ ] [H+ ]2 / [Fe+3]
[H+] = 2 X [Fe(OH)2+]
2.14 X 10-6 X 6.17 X 10-5 = [H+]^2 [0.5 H+] = 0.5 [H+]3
[H+] = 6.415 X 10^-4
In other two equilibrium the H+ concentration will be very low due to less equilibrium constant value
3) Fe+3 + 3H2O = Fe(OH)3 + 3H+ logK3 = -13.6 K3 = 2.511 X 10^-14
K3 = [Fe(OH)3][H+]3 / [Fe+3]
4) Fe+3 + 4H2O = Fe(OH)4- + 4H+ logK4 = -21.6 K4 = 2.51 X 10^-22
K4 = [Fe(OH)4-][H+]4 / [Fe+3]
pH will be due to H+ produced in the first two equilibrium
[H+] = 6.415 X 10^-4 + 0.633 X 10^-3 = 2.89
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.