The concentration of ethanol in a wine sample was determined by gas chromatograp
ID: 481521 • Letter: T
Question
The concentration of ethanol in a wine sample was determined by gas chromatography (GC). A standard solution containing 2.82 mM ethanol and 3.65 mM internal standard (methanol) produced two GC peaks, and a ratio of their peak areas (Aethanol/Amethanol) was 2.60. Then a 5.00-mL solution of 20.0 mM methanol was added to 45.00 mL of a wine sample, producing 50.00 mL of a solution. This mixture solution gave a ratio of Aethanol/Amethanol = 3.80. What would be the concentration of ethanol in the wine sample?
Explanation / Answer
Solution:
Given: Concentration (Ethanol)= 2.82 mM
Concentration (Methanol)= 3.65 mM
Also,
Aethanol/Amethanol = 2.60
We know, response factor can be given as follows:
Response factor, F = [Area(Ethanol)/Area(Methanol)] × [Conc. (Methanol)/Conc. (Ethanol)]
= 2.6 x 3.65/2.83
= 3.35
Now, final concentration of methanol after 5.00-mL solution of 20.0 mM methanol was added to 45.00 mL of a wine sample, producing 50.00 mL of a solution can be calculated as follows:
5.00-mL solution = 20.0 mM methanol
50 mL solution (dilution to 10 times) = 20/10 = 2 mM
Now,
F = [Area(Ethanol)/Area(Methanol)] × [Conc. (Methanol)/Conc. (Ethanol)]
3.35 = 3.8 x 2/Conc. (Ethanol)
Or, Conc. (Ethanol) = 3.8 x 2/3.35
= 2.27 mM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.