A Student gets an empty 50 ml buret; the student notes the stopcock is closed. T
ID: 480402 • Letter: A
Question
A Student gets an empty 50 ml buret; the student notes the stopcock is closed. The student tills the buret to the starting point of 0.02; The student places a vessel under the buret and adds reagent to 42.60 mark The student records the volume as 42.58 ml. Do you AGREE with what the student did? Discuss BRIEFLY! Water was drained from a buret: Starting point 0.12ml and the stopping point 15.78 mI. When the water was weighed in the beaker a weight of 58.21 g (Water and Beaker) was obtained; the "tare" of the beaker was 42.75g. Answer these questions; What is the volume of the dispensed water; _____mls What is the weight of the dispensed water; _____grams Assuming the water density is 1 gram/ml, and the dispensed water in ml the 100% accurate reference point, what is the % accuracy in the weight measurement of the dispensed water: Ans _______ What is % Error_____Explanation / Answer
buret intial reading = 0.12 ml
buret final reading = 15.78 ml
volume of dispensed water = intial buret reading - final buret reading = 15.78 - 0.12 = 15.66 mL Answer (a)
tare weight of beaker = 58.21 g
weight of beaker with water = 42.75 g
weight of water in the beaker = 58.21 -42.75 = 15.46 g Answer (b)
density of water given 1 g/ml
100 % accurate reference point = volume of water * density = 15.66 mL * 1 g/mL = 15.66 g Answer (c) (i)
% error in weight = ((15.66 - 15.46 ) / 15.66)* 100 % = 1.28 % Answer (c) (ii)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.