Benzene is an aromatic organic compound which is present in crude oil and is a k
ID: 479680 • Letter: B
Question
Benzene is an aromatic organic compound which is present in crude oil and is a known carcinogen. It has a log K_OW of 2.13 You are performing an octanol-water partition experiment to confirm the low K_ow Value of benzene. For your experiment, you add 5 mg of benzene to a separatory funnel containing 0.75 L of octanol and 0.25 L of water. What concentration of benzene do you expect to measure in the water at equilibrium? In a lake contaminated with benzene, the benzene concentration in the water is 2.1 mug/L and the benzene concentration in the sediment is 8.4 mug/g. What is the organic carbon content of the soil? If you took 2 g of contaminated soil from the lake described in part (b), and placed it in 25 L of pure water, what would the benzene concentration be on the soil and in the water once the system reached equilibrium?Explanation / Answer
Ans-
a) Kow is calculated using the followinf formula:
Kow= concentration of benzene in octanol saturated with water/ cocentration of benzene in water saturated with octanol
Given: log Kow of benzene =2.13, therefore taking the antilog,
Kow= 134.89
mass of benzene =5 mg = 5/1000 g
Thus, Concentration of benzene in octanol saturated with water = Mass/ volume= (5/1000)g / 0.75 L
=0.0066 g/L
now, using the formula for Kow, concentration for benzene in watera t equilibrium can be calculated .
Concentration of benzene in water at equilibrium=concentration of Benzene in octanol/ Kow
=(0.0066 g/L)/ 134.81 = 4.940 * 10^-5 g/L.
b) % organic carbon content in soil is calculated using the formula:
Koc= (Kd*100)/ %organic carbon content
Distribution coefficient, Kd=Concentration of chemical in soil/ concentration of chemical in water
Therefore, Kd=(8.4ug/L)/(2.1 ug/L) = 4.0
now, Koc is related to Kow by following equation:
log Koc=0.937 log Kow - 0.006
calculating,
log Koc= 1.9898
Thus Koc= 97.6787
coming back to % carbon content in soil, using the formula we get,
% Organic carbon content = 4*100/ 97.6787
=4.095 %
c) After adding 2 g of contaminated soil of benzene concentration = 8.4ug/g into 25 ml of pure water, this benzene concentration will distribute itself b/w two phses.
suppose the benzene concentration in the soil after equilibrium be x
so benzene concencentration in water after eqm b (8.4-x)
so Kow= x/(8.4-x)
Kow= 134.89 ( calculated in part a)
Therefore ,
134.89= x/(8.4-x)
on calculating we get,
x=8.338
Thus concentration of benzene in soil after eqm = 8.338 ug/g
and concentration of benzene in water after eqm = 0.062 ug/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.