A Moving to another question wil save this response. 17 19 Question 17 3 points
ID: 479411 • Letter: A
Question
A Moving to another question wil save this response. 17 19 Question 17 3 points Save Answer Consider the reaction of naphthol with iodopropane to form propoxynaphthalene, shown below. NaOH, H2O CHOH mw 169.99 g/mol mw 144 g/mol mw 186.25 g/mol d 1.743 ghmL mp 122 C You need to synthesize 1 gram of propoxynaphthalene. Assuming that naphtholis the limiting reagent how much naphthol will you need? (white your answer in the form xJoox Question 17 of 19 A Moving to another question will save this response.Explanation / Answer
1) If we see the raection, the ratio of naphthol : propyl iodide is 1:1. to give 1 mole of propoxynaphthalene.
That is one mole of naphthol gives one mole of propoxynaphthalene.
Step 1) We need to calculate moles of propoxynaphthalene -
So, number of moles = Mass in gram / Molar mass
= 1 g / 186.25 g/mol
= 0.005369 moles of propoxynaphthalene
So, one mole of naphthol gives one mole of propoxynaphthalene,, therefore
0.005369 moles are prepared from 0.005369 moles of naphthol as ratio 1:1
step 2- Moles of naphthol are converted to mass of naphthol :
Moles = Mass / Molar mass
mass = Moles x Molar mass
= 0.005369 x 144 g/mol
Mass = 0.773g og naphthol.
So,For preparation og 1 g of propoxynaphthalene, we need 0.773 g of naphthol.
2) 5 equivalent means 5 moles.
Step 1 ) We need to convert moles to mass =
Mass = Moles x Molar mass
= 5 x 169.99 g/mol
= 849.95 g
Now grams ae converted to mL using density,
Density = Mass / volume
Volume = Mass / Density
= 849.95 g / 1.743 g/mL
Volume = 487.63 mL
= 4.87 x 10-2 mL
3) It used as catalyst. It speed up the reaction by acting as phase transfer catalyst and recoverd at the end of reactoin.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.