Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. An analysis was performed by creating a calibration curve with a set of 5 sta

ID: 478489 • Letter: A

Question

a. An analysis was performed by creating a calibration curve with a set of 5 standard solutions. A plot of absorbance (y-axis) vs. concentration (x-axis) gave a slope of 5.22x104 M-1 and an intercept of 0.001. The absorbance of the unknown was 0.087. Calculate the concentration of the unknown.

b. Calculate the detection limit from the data in the previous problem if the noise (standard deviation) on the blank is 0.0005 absorbance units. Note that the detection limit is expressed in concentration units

Explanation / Answer

a)

slope = 5.22 x10^4 M-1

intercept = 0.001

y = mx + c

y = absorbance

m = slope

c = intercept

x = concentration

0.087 = 5.22 x10^4 * x + 0.001

x = 1.65 x 10^-6

concentration = 1.65 x 10^-6 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote