I can not figure out where I am calculating wrong so I need detailed work shown
ID: 478010 • Letter: I
Question
I can not figure out where I am calculating wrong so I need detailed work shown please.
In the titration of an unknown amino Acid, I have to calculate the molar mass (grams amino acid in 1 mole of amino acid) of the unknown by two methods:
Know data:
Unknown Amino acid is 15.00g/L
We used a 20.mL sample of Amino Acid
Titrated with 0.499 M NaOH
Method One: Vol of NaOH required to get from initial pH to 2nd Equivalence Point:__(12.46mL) or 0.01246 L
molar mass = _______g/mol (ratio here is 2 mol NaOH to 1 mole Amino acid)
Method Two: Vol of NaOH required to get from the 1st to the 2nd Equivalence point:___(6.96mL) or 0.00696L
molar mass = _______g/mol ( ratio here is 1/1)
It also asks which method is more reliable, and to give two reasons why.
Thanks
Explanation / Answer
1.Molarity of NaOH = 0.499M
Volume used = 12.46ml
0.499M means 0.499 mol in 1000 ml
So,in 12.46ml, Mol of NaOH = (0.499/1000)×12.46ml=0.00622mol
2mol NaOH react with 1mol of amino acid
Therefor mol of amino acid reacted is 0.00622/2=0.00311mol
0.00311mol present in 20ml ( volume taken for titration )
Therefore, mol present in 1000ml ( 1litre) is (0.00311/20)×1000 =0.1555mol
in 1litre 15 g of amino acid present and this 15g equal to 0.1555 mol of amino acid
Mol = mass /molar mass
Molar mass = Mass /mol
Therefore, molar mass of amino acid = 15g/0.1555 = 96.46g/mol
2. Volume of NaOH consmed =6.96ml
By calculating similar to above
mol of NaOH = (0.499mol/1000ml)×6.96ml =0.00347mol
1mol NaOH react with 1mol of 1mol of Amino acid
Therefore, no of mol of amino acid reacted is 0.00347mol which is present in 20ml
Thereore , Mol present in 1000ml of amino acid solution = (0.00347/20)×1000 = 0.1737mol
Therefore, molar mass = 15g/0.1737mol=86.355g/mol
3.Method 1 is more reliable because
a) Equivalence point is differ from end point of the the titration , equivalence point is just the stoichiometry amount added point but because of equillibrium the acidity not completely neutralized.So, if we take first equivalence point as reference it will give less acurate value.
b) Volume consumed in second method is less,generally ,in titration method,for better acurate result volume consumed should be 10ml to 25 ml.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.