One liter of an aqueous solution contains 0.060 M valine at its isoelectric poin
ID: 477886 • Letter: O
Question
One liter of an aqueous solution contains 0.060 M valine at its isoelectric point. Given: pK1 = 2.3; pK2 = 9.6. If 0.020 moles of strong acid are added (at constant volume), the new pH will be One liter of an aqueous solution contains 0.060 M valine at its isoelectric point. Given: pK1 = 2.3; pK2 = 9.6. If 0.020 moles of strong acid are added (at constant volume), the new pH will be One liter of an aqueous solution contains 0.060 M valine at its isoelectric point. Given: pK1 = 2.3; pK2 = 9.6. If 0.020 moles of strong acid are added (at constant volume), the new pH will beExplanation / Answer
The aminoa cid solutions aact as buffer soutions.
At the isoelectric point of valine the whole concentratio is as zwitterionic form.
That is RCH(NH3+)(COO-) form.
When 0.02 moles of strong acid is added , out of 0.060 moles of aminoacid , 0.020moles of it get converted to the form RCH(NH3+)(COOH) form.
Thus initially we have[ A-] = 0.060moles
After addition of acid [A-] = 0.040 moles and [HA] = 0.020 moles
The pH of this new buffer solution is calculated using Henderson equation as
pH = pKa1 + log [conjugate base] / [acid]
= 2.3 + log (0.040/0.020)
= 2.3 + 0.3010
= 2.6
The new pH of solution = 2.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.