The eruption of Mount st Helens on May 18 1980, provided geologists with a uniqu
ID: 477399 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
For 200 gms of ash 3.6 ug of Hg was deposited
1 metric ton = 1000 Kg = 10^6 gms
35 metric tons = 35*10^3 Kg = 35*10^6 gms of ash
For
35*10^6 gms of ash = 3.6*10^-6 *35*10^6 / 200 = 0.63 gms of Hg /acre
First answer is 0.63 gms/acre
b]
Molar mass of Hg = 200.59 gm/mol
Moles =0.63 / 200.59 = 3.14*10^-3 moles/acre
c]
1 mole contains 6*10^23 atoms
3.14*10^-3 mole contains 6*10^23*3.14*10^-3 = 1.89*10^21 atoms of Hg /acre
Answer is 1.89*10^21 atoms/acre
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.