A liquid phase reaction, A --> B, is to be carried out in an isothermal, well mi
ID: 476652 • Letter: A
Question
A liquid phase reaction, A --> B, is to be carried out in an isothermal, well mixed batch reactor with a volume of 1L. Initially there are 4 moles of A. The rate of destruction of A is given by –rA =k1CA/ (1+k2CA), where k1=5, k2 =4. The unit of time in the rate constants is hours. Calculate the time, in hours, that the reaction must proceed in thereactor in order to result in 2 moles of A remaining in the reactor. (Hint:Remember the units of concentraton!) Please express your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
conversion of A=4 mol /L-2 mol/L/4 mol/L=0.5
-(dCA/dt)=-rAV
-(dCA/(k1CA/(1+k2CA))=V dt
Integrate the equation, between the limits 4 mol/L and 2 mol/L
[-( (1+k2CA)/(k1CA) dCA)]=V dt
-[( (1+4CA)/5CA)]24 dCA= 1 *t
Solv ethe equation using online calculator, and find t in hrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.