Redox) Titration Problem Testing for the concentration of ozone dissolved in wat
ID: 475511 • Letter: R
Question
Redox) Titration Problem Testing for the concentration of ozone dissolved in water can be accomplished by titrating a known volume of the solution to be tested with a standardized potassium bromide solution. The reaction that takes place forms oxygen gas and the bromate ion, which can be detected spectroscopically. In a particular experiment, a 25.00 mL ozone containing solution was titrated with 37.41 mL of 0.3290 M potassium bromide. Determine the concentration of ozone in the original solution.
Explanation / Answer
O3(g) + 2KBr(aq) + H2O --> Br2(g) + 2KOH(aq) + O2(g)
1 mole of Ozone reacts with 2 moles of KBr
Moles of KBr =Molarity*Volume in L = 37.41*0.329 / 1000 = 0.0123
0.0123 moles of KBr reacts with 1*0.0123/2 = 6.154*10^-3 moles of O3
Moles of O3 = Molarity *Volume in L
6.154*10^-3 = Molarity *25*10^-3
Molarity = 0.246 M of OZONE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.