What is the enthalpy of dissolution of KOH? The molar mass of KOH is 56.11g/mol,
ID: 474955 • Letter: W
Question
What is the enthalpy of dissolution of KOH? The molar mass of KOH is 56.11g/mol, the specific heat of the solution is 4.184J/GC, and the calorimeter constant is 22.45 J/C
Mass of water added to conatiner
50.000g
Intial Temperature of the water
22.0 C
Mass of KOH added to the calorimeter
1.824g
Final temperature in the calorimeter
29.9 C
Mass of water added to conatiner
50.000g
Intial Temperature of the water
22.0 C
Mass of KOH added to the calorimeter
1.824g
Final temperature in the calorimeter
29.9 C
Explanation / Answer
Formula needed:
Q = mCT
Where:
Q = heat (J)
m = mass of water = 50g
C = heat capacity of water = 4.18 J/g/K
T = temp change = 29.9 – 22 = 7.9 C
H = enthalpy change
Q = mCT = 50x 4.18 x 7.9
Q = 1651.1 J
If 1651.1 J of energy is produced from 1.824 g of KOH, then the energy produced per one mole is
H = 1651.1 / [1.824 / 56.11] = 50.791 KJ/mol
What is the enthalpy of dissolution of KOH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.