Translation: To titrate a 15ml sample of apple juice a student need 10.8ml of a
ID: 474476 • Letter: T
Question
Translation: To titrate a 15ml sample of apple juice a student need 10.8ml of a 0.0958M NaOH solution. Calculate: The molarity of an acidic solution The mass of the citric acid present in the sample The mass of citric acid / mL of juice To titrate a 15ml sample of apple juice a student need 10.8ml of a 0.0958M NaOH solution. Calculate: The molarity of an acidic solution The mass of the citric acid present in the sample The mass of citric acid / mL of juice Al titular una muestra de 15.00mL de jugo de manzana, un estudiantes ne 10.80mL de una solucion de NaoH O.0958M. Calcule: a) la molaridad de la solucion écide b) la masa del acido citrico presente en la muestra c) la masa del acido citrico/mL de jugoExplanation / Answer
Basicity of citric acid=3
Thus,
The molarity of citric acid will be (1/3) of the molarity of H+ ions
Let molarity of H+ ions= M1
Volume of sample=15mL=V1
Molarity of NaOH=0.0958M=M2
Volume of NaOH = 10.8mL=V2
M1*V1=M2*V2
Thus,
M1=10.8*0.0958/15=0.0690M
(a) Molarity of citric acid as concluded earlier is= M1/3=0.023M
Moles of citric acid in sample=molarity*volume=0.023mol/L*0.015L=3.45*10-4moles
Mass of citric acid=moles*molecular weight
molecular weight of citric acid=192.12g/mol
(b) Mass of citric acid=3.45*10-4*192.12g=0.0663g
(c) mass per mL=0.0663/15=0.004419g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.