Problem H1: Later this semester you will be conducting a test for reducing sugar
ID: 474291 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
NOTE: Dear candidate you have asked four questions, but as per chegg guidelines one question one time should be solved. Still here we solve your first TWO problems.
PROBLEM 1.
Solution: Detecting limit = 5mg/mL
Volume of experimental solution = 30 mL
Hence amount of sugar that must be present in 30mL of solution to get detected = 30 X 5 = 150 mg
Therefore number of mmol of sugar = mass of sugar / Molar mass = 150 mg/600 = 0.25 mmol.
Problem 2:
Solution: Normal serum potassium concentration = 5mM
Volume of fluid = 15L
Hence normal number of moles of serum potassium = 5mM X 15L = 75mmoles
Number of moles of serum potassium of the Patient = 1.5 mM X 15 = 22.5 mmoles
Number of moles of potassium required = 75 mmoles - 22.5 mmmoles = 52.5 mmoles = 0.0525 Moles
Concentration of potassium tube to be given to patient as IV = 2M
Hence volume of this solution required = 0.0525 Moles / 2 = 0.02625 L = 26.25 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.