Titration of a monoprotic weak acid (HA) with a stong base (NaOH). a) What is th
ID: 473935 • Letter: T
Question
Titration of a monoprotic weak acid (HA) with a stong base (NaOH).
a) What is the pH of 50.0 mL of a solution of the weak acid with an initial concentration of 0.45 M that has a Ka = 3.20 x 10-4 ?
b) What volume of NaOH with a concentration of 2.0 M is necessary to neutralize the weak acid if you initially have 50.0 mL of weak acid with a concentration of 0.45 M (i.e. reach the equivalence point)?
c) What is the pH at the equivalence point if you initially have 50.0 mL of weak acid with a concentration of 0.45 M (hint: you need to use the answer from part b ) ?
d) What is the pH at the 1/2 equivalence point for the acid ( initial concentration is 0.45 M) ?
Explanation / Answer
Titration
a) let x amount of a weak acid HA has dissociated then,
Ka = [H+][A-]/[HA]
3.20 x 10^-4 = x^2/0.45
x = [H+] = 0.012 M
pH = -log[H+] = 1.921
b) moles of weak acid present = 0.45 M x 0.05 L = 0.0225 mol
1 mole of NaOH would neutralise 1 mole of acid
So,
Volume of NaOH required = 0.0225 mol x 1000/2 M = 11.25 ml
c) at equivalence point all of acid is neutralised to form salt
salt NaA (A- being conjugate base of acid HA) hydrolyses
A- + H2O <==> HA + OH-
molarity of salt produced = 0.0225/61.25 = 3.7 x 10^-4 M
let x amount has hydrolyzed
Kb = Kw/Ka = [HA][OH-]/[A-]
1 x 10^-14/3.2 x 10^-4 = x^2/3.7 x 10^-4
x = [OH-] = 1.07 x 10^-7 M
pOH = -log[OH-] = 6.97
pH = 14 - pOH = 7.03
d) at half-equivalenece
[HA] left = [A-] formed
pH = pKa = -log[Ka]
= -log(3.2 x 10^-4) = 3.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.