One of the most-often sold items at a grocery store is sugar. The weekly demand
ID: 468247 • Letter: O
Question
One of the most-often sold items at a grocery store is sugar. The weekly demand for sugar at a local grocery store is 10,000 two-pound bags that sell for $9 each. The standard deviation in demand is 2,000 bags per week, and the holding costs can be estimated at 1% per week (i.e., some cost of having to throw out sugar that has passed its sell-by date). The cost for an order is $250 based on the fee paid to the party that delivers the sugar (who needs two weeks to deliver a new batch). Determine the economic order quantity. A: Approximately 3 B: Approximately 7,500 C: Approximately 10,000 D: Approximately 5,500
Explanation / Answer
Let,
D = Weekly demand = 10,000 bags
C = cost per bag = $9
I = weekly holding per bag = 1% of bag cost
H = Weekly holding cost = 0.01 x $9 = $0.09
S = cost of ordering = $250
The economic order quantity (EOQ) is given as follows:
Q* = (2*D*S/H) = (2*10000*250/ 0.09)
Q* = 7453.56
Approximate EOQ = 7,500 bags
Correct option: B
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.