Gold Star Delicacies makes small-batch jams and jellies. Their workspace and equ
ID: 466933 • Letter: G
Question
Gold Star Delicacies makes small-batch jams and jellies. Their workspace and equipment cost them $2600 per month in loans, and operating costs total an additional $700 per week. The variable cost per batch of jam in materials and labor is $350. Each batch can fill 200 bottles and each bottle can sell for $3.75. Find the break-even point for how many batches of jam they must sell in a month, assuming they sell all the bottles from each batch produced. What happens to the break-even point if 8% of the bottles from each batch are wasted and cannot be sold? What happens to the original break-even point if, instead, costs per batch go up by another $75?
Explanation / Answer
It is assumed that there are 4 weeks in a month.
Workspace and equipment cost per month = $2600
Operating cost per month = $700*4 = $2800
Total fixed cost = 2600+2800 = $5400 per month
Revenue per batch = No. Of bottles * price per bottle = 200*3.75 = $750
Variable cost per batch = $350
Thus,
Break even point = total fixed cost / contribution per batch = 5400/(750-350) = 13.5 batches
Thus, to achieve break even, 13.5 batches or 14 batches needs to be sold in a given scenario.
If 8% of the bottles in a batch are wasted
Revenue per batch = No. Of bottles sold * price per bottle = 200*(1-8%) *3.75 = $690
Break even point = total fixed cost / contribution per batch = 5400/(690-350) =15.88 batches
Now, firm has to sell 15.88 batches or 16 batches of jam to achieve break even.
If costs per batch go up by another $75 (assumed that it is variable cost)
New variable cost per batch = 350+75 = $425
Break even point = total fixed cost / contribution per batch = 5400/(750-425) =16.62 batches
Now, 16.62 or 17 batches need to be produced to achieve break even in a changed scenario.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.