For an inventory item, suppose the demand is 1210/month, lead time is 2.5 weeks,
ID: 465167 • Letter: F
Question
For an inventory item, suppose the demand is 1210/month, lead time is 2.5 weeks, and safety stock is 9. The item cost is $16, the unit ordering cost is $342/order, and the unit carrying cost is $1.30/item/quarter.
Question 6. Find the optimal inventory policy that minimizes total cost for a continuous review system.
(A) ( 707 , 1382 )
(B) ( 5 weeks , 798 )
(C) ( 5 weeks , 1382 )
(D) (698 , 798 )
(E) none of the above
Question 7. Find the optimal inventory policy that minimizes total cost for a periodic review system.
(A) ( 707 , 1382 )
(B) ( 5 weeks , 798 )
(C) ( 5 weeks , 1382 )
(D) (698 , 798 )
(E) none of the above
Explanation / Answer
Q6. (A) ( 707 , 1382 )
In a continuous review system, order policy is defined as (R,Q), where R is the Reorder point and Q is the Lot size. (optimal order quantity)
R = demand during lead time + safety stock
Annual Demand = 1210*12 = 14520
Demand during lead time = 14520/52*2.5 = 698
Reorder Point (R) = 698 + 9 = 707
Annual holding cost per item = 1.3*4 = 5.2
Q = EOQ = (2*annual demand*ordering cost / holding cost)^0.5 = (2*14520*342/5.2)^0.5 = 1382
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.