Stapleton Manufacturing intends to increase capacity through the addition of new
ID: 461844 • Letter: S
Question
Stapleton Manufacturing intends to increase capacity through the addition of new equipment. Two vendors have presented proposals. The fixed cost for proposal A is $61,000, and for variable cost for A is $9, and for B, $14. The revenue generated by each unit is $16. a) What is the crossover point for the two options? The crossover point for the two options is units. b) At an expected volume of 3,600 units, which alternative should be chosen? The profit (loss) if proposal A is accepted and 3,600 units are produced is $ The profit (loss) if proposal B is accepted and 3,600 units are produced is $. should be chosen at an expected volume of 3,600 units.Explanation / Answer
Fixed cost of A = $61,000
Fixed cost of B = $33,000
Now ,
Margin per unit for A = 16 - 9 = $7/unit
Margin per unit for B = 16 - 14 = $2/unit
a) Crossover point -
For crossover point, profit of A = profit of B
7x-61000 = 2x-33000
=> 5x = 28000
=> x = 5600 units
b) At an expected production of 3600 units,
Profit(loss) of A = 3600x7 - 61000 = - $35,800 [LOSS]
Profit(loss) of B = 3600x 2 - 33000 = - $25,800 [LOSS]
So, we must choose proposal B as it has lower loss
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.