The table below defines the Precedence relationships and element times for a new
ID: 454736 • Letter: T
Question
The table below defines the Precedence relationships and element times for a new model toy. Construct the precedence diagram for this job. It the ideal cycle time = 1.2 min. repositioning time = 0.1 min, and uptime proportion is assumed to be 1.0. what is the theoretical minimum number of workstations required to minimize the balance delay under the assumption that there will be one worker per station? Use the largest candidate rule to assign work elements to stations. Compute the balance delay for your solution.Explanation / Answer
Given:
Ideal cycle time, Tc = 1.2 min
Repositioning time, Tr = 0.1 min
Uptime proportion, E = 1.0
Theoretical number of workstations, w* =?
Balance delay, d =?
Total work content, Twc = 4.3 min
Solution:
b) First we have to calculate the service time, i.e., Ts = Tc-Tr = 1.2 -0.1 = 1.1 min
The theoretical minimum number of workers is given by
w* = Minimum Integer (Twc /Tc) = (4.3/1.2) = 3.58
w* = 4 workerstations
Applying largest candidate rule to balance the line:
Work Elements Assigned to Stations According to the Largest Candidate Rule
arranging work elements in descending order.
Work element
Tek
Preceded by
3
0.7
1
10
0.7
6,9
6
0.6
3
7
0.5
4,5
1
0.4
0
8
0.4
5,6
2
0.3
1
9
0.3
7,8
4
0.2
2
5
0.2
2,3
Station
Work element
Tek
Station time
1
1
0.4
0.9
2
0.3
4
0.2
2
3
0.7
0.9
5
0.2
3
6
0.6
1.1
7
0.5
4
8
0.4
0.7
9
0.3
5
10
0.7
0.7
Actual number workstations = w = 5
Actual Balance Delay, d = (wTs - Twc)/ wTs = (5 x 1.1 – 4.3)/5 x 1.1 = 0.2182
Work element
Tek
Preceded by
3
0.7
1
10
0.7
6,9
6
0.6
3
7
0.5
4,5
1
0.4
0
8
0.4
5,6
2
0.3
1
9
0.3
7,8
4
0.2
2
5
0.2
2,3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.