Cyberphone, a manufacturer of cell phone accessories, ended the current year wit
ID: 454294 • Letter: C
Question
Cyberphone, a manufacturer of cell phone accessories, ended the current year with annual sales (at cost) of $49 million. During the year, the inventory of accessories turned over sevenseven times. For the next year, Cyberphone plans to increase annual sales (at cost) by 17 percent.
a. What is the increase in the average aggregate inventory value required if Cyberphone maintains the same inventory turnover during the next year? $ nothing. (Enter your response as an integer.)
b. What change in inventory turns must Cyberphone achieve if, through better supply chain management, it wants to support next year's sales with no increase in the average aggregate inventory value? nothing turns. (Enter your response rounded to one decimal place.)
Explanation / Answer
This Year
COGS = X
Inventory Turnover = 7
AAVI0 = X/7
AAVI – Average Aggregate Inventory Value, COGS – Cost of Goods Sold
Next Year
COGS = 1.17X
Inventory Turnover = 7
AAVI1 = 1.17X / 7
Increase in AAVI = (AAVI1 – AAVI0) / AAVI0 = (1.17X / 7 - X/7) / (X/7) = 0.17 = 17%
(b)
If Cyberphone wants no change in AAVI in the next year, then it needs to increase the Inventory turnover by 17% (As obvious from the AAVI equation, numerator increased by 17%, so denominator also as to increase by 17%, so that resulting AAVI remains same). So Inventory turnover objective for next year will be 7 * (1+17%) = 8.2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.