The assembly of product ldquo X rdquo takes 8 tasks. The following table shows t
ID: 452649 • Letter: T
Question
The assembly of product ldquo X rdquo takes 8 tasks. The following table shows the times to complete (in minutes) and the predecessors for each task. Daily effective production time is 14 hours. The daily output need is 210 pieces. Calculate the cycle time (CT) Calculate the theoretical minimum number of workstations Assign tasks to work stations in order to maximize the efficiency of the assembly line Calculate the idle time for each workstation and for the whole process. Compute the efficiency of the line, % What is the maximum production capacity of your assembly line, in units/day? How much time it will take for your assembly line to produce the needed 210 units/day?Explanation / Answer
Cycle time (CT) =Production time/output=14*60/210=4minutes
The idle times are calculated as CT - Sum of tasks times , for each workstation, as mentioned above, and the total idle time for the whole process is 4 minutes.
Efficiency = Time required/Actual time spent = 16/20, say 80%.
Maximum Production capacity
Cycle time (CT) =Production time/output=14*60/210=4minutes
The theoretical minimum number of workstations=Sum of tasks times/CT =16/4=4Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.