A company has introduced a process improvement that reduces processing time for
ID: 451138 • Letter: A
Question
A company has introduced a process improvement that reduces processing time for each unit; output is increased by 25 percent with less material, but one additional worker is required. Under the old process, five workers could produce 60 units per hour. Labor costs are $12/hour, and material input was previously $16/unit. For the new process, material is now $10/unit. Overhead is charged at 1.6 times direct labor cost. Finished units sell for $31 each. What increase in productivity is associated with the process improvement?
Explanation / Answer
Before: 60(31)/5(12)+60(16)+1.6(5)(12)
= 1860/1116 = 1.6667
After :
60(1.25)(31)/6(12)+75(10)+1.6(6)(12)
=2325/937.2= 2.481
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.