Annual demand for a product is 17,680 units; weekly demand is 340 units with a s
ID: 450849 • Letter: A
Question
Annual demand for a product is 17,680 units; weekly demand is 340 units with a standard deviation of 75 units. The cost of placing an order is $80, and the time from ordering to receipt is four weeks. The annual inventory carrying cost is $0.60 per unit.
To provide a 95 percent service probability, what must the reorder point be? (Use Excel's NORMSINV() function to find the correct critical value for the given -level. Do not round intermediate calculations. Round "z" value to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)
Suppose the production manager is told to reduce the safety stock of this item by 100 units. If this is done, what will the new service probability be? (Use Excel's NORMSDIST() function to find the correct probability for your computed Z-value. Round your answer to the nearest whole number.)
a.To provide a 95 percent service probability, what must the reorder point be? (Use Excel's NORMSINV() function to find the correct critical value for the given -level. Do not round intermediate calculations. Round "z" value to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
a)
Weekly demand = 340 units
Standard deviation = 75 units
Ordering cost = $ 80
Lead time = 4 weeks
Annual inventory cost = $ 0.6
Reorder point = (weekly demand * lead time) + (z * standard deviation * Sqrt(lead time))
Reorder point = (340 * 4) + (1.64 * 75 * Sqrt(4)) = 1606 units
b)
(z * standard deviation * Sqrt(lead time)) = 100
(z * 75 * Sqrt(4)) = 100
(z * 150) = 100
Z = 0.67
From z table we get, Value of (z = 0.67) = 0.7486 = 74.86 % = 75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.