A maker of baby foods has found a high correlation between the aggregate company
ID: 450445 • Letter: A
Question
A maker of baby foods has found a high correlation between the aggregate company sales (in $100,000) and the number of births nationally the preceding year. Suppose that the sales and the birth figures during the past (9) years are the following:
Year >>> 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Sales 6.1 6.4 8.3 8.8 5.1 9.2 7.3 12.5 9.4
US Births (millions) 2.9 3.4 3.5 3.1 3.8 2.8 4.2 3.9 4.1
Determine a linear regression equation for predicting sales based on births.
What is the forecast for sales revenue in year 2011?
If the births in year 2011 are 3.6 million, what is the forecast for sales revenue in year 2012?
Explanation / Answer
Sales(y-axis) is dependent on births(x-axis) of the preceding year.
x = 27.6, y = 67, xy = 237.95, x2 = 96.96,
n = 8
x bar = x / n = 27.6 / 8 = 3.45
y bar = y / n = 67 / 8 = 8.375
a = (nxy -xy) / (nx2– (x)2)
= ( (8*237.95) - (27.6*67) ) / ( 8*96.96 - (27.6)2)
= ( 1903.6 - 1849.2 ) / ( 775.68 - 761.76 )
= 54.4 / 13.92
= 3.908
b = y bar – (a * xbar)
= 8.375 - (3.908*3.45)
= 8.375 - 13.4826
= - 5.1076
A linear regression equation is :-
y = ax + b
y = 3.908 x - 5.1076
Forecast for sales revenue in year 2011 :-
y = 3.908 (4.1) - 5.1076
= $10.9152 * 100,000
The forecast for sales revenue in year 2012 :-
y = 3.908 (3.6) - 5.1076
= $8.9612 * 100,000
Births (x) Sales (y) x*y x^2 2.9 6.4 18.56 8.41 3.4 8.3 28.22 11.56 3.5 8.8 30.8 12.25 3.1 5.1 15.81 9.61 3.8 9.2 34.96 14.44 2.8 7.3 20.44 7.84 4.2 12.5 52.5 17.64 3.9 9.4 36.66 15.21 Total 27.6 67 237.95 96.96Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.