Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Joe, the owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reprod

ID: 448947 • Letter: J

Question

Joe, the owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reproduction furniture, is interested in measuring inventory effectiveness. Last year the cost of goods sold at GR was $3,300,000. The average inventory in dollars was $300,000.

LINK TO TEXT

Joe, the owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reproduction furniture, is interested in measuring inventory effectiveness. Last year the cost of goods sold at GR was $3,300,000. The average inventory in dollars was $300,000.

Explanation / Answer

Inventory turnover ratio = Cost of Goods Sold / Average Stock = $3,300,000 / $300,000 = 11 times.

Weeks of supply = 52 / Inventory turnover = 52 / 11 = 4.73 weeks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote