Sam\'s Cat Hotel operates 52 weeks per year. 7 days per week, and uses a continu
ID: 448889 • Letter: S
Question
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year. 7 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $11.50 per bag. The following information is available about these bags. Refer to the standard normal table for z-values. Demand = 80 bags/week Order cost = $56/order Annual holding cost = 30 percent of cost Desired cycle-service level = 96 percent Lead time = 2 week(s) (14 working days) Standard deviation of weekly demand = 16 bags Current on-hand inventory is 350 bags, with no open orders or backorders. What is the EOQ? Sam's optimal order quantity is 367 bags. (Enter your response rounded to the nearest whole number.) What would be the average time between orders (in weeks)? The average time between orders is 4.6 weeks. (Enter your response rounded to one decimal place.) What should R be? The reorder point is 200 bags. (Enter your response rounded to the nearest whole number.) An inventory withdrawal of 10 bags was just made. Is it time to reorder? It is not time to reorder. The store currently uses a lot size of 505 bags (i.e., Q = 505). What is the annual holding cost of this pc The annual holding cost is $.(Enter your response rounded to two decimal places.)Explanation / Answer
d) Given lot size Q = 505
holding cost(H) = 30% of the cost = 0.3* $11.50 = 3.45
Annual holding cost = Q/2*H = 505 * 3.45/2
= $871.125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.