Mary Williams, owner of Williams Products, is evaluating whether to introduce a
ID: 448869 • Letter: M
Question
Mary Williams, owner of Williams Products, is evaluating whether to introduce a new product line. After thinking through the production process and the costs of raw materials and new equipment. Williams estimates the variable costs of each unit produced and sold at $9 and the fixed costs per year at $60,000
b. Williams forecasts sales of 13,000 units for the first year if the selling price is set at $22.00 each. What would be the total contribution to profits from this new product during the first year?
Explanation / Answer
Given Variable cost (VC) = $ 9 per unit
Fixed cost (FC) = $ 60,000
Forecasted demand (Q)= 13,000 units
Selling price (SP) = $22 each
Contribution to Profit = Total Revenue-Total Cost = SP(Q)-[FC+VC(Q)]
= 13000*22 - [60,000 + 9* 13,000]
= 2,86000 - 1,77,000
= 1,09,000
1,09,000 is the total contribution to profits from this new product during the first year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.