A firm is selling two products, chairs and bar stools, each at $60 per unit. Cha
ID: 444512 • Letter: A
Question
A firm is selling two products, chairs and bar stools, each at $60 per unit. Chairs have a variable cost of $30, and bar stools $25. Fixed cost for the firm is $21,000.
If the sales mix changes to 1:4 (one chair sold for every four bar stools sold), what is the break-even point in dollars of sales? In units of chairs and bar stools? (Round up your unit answers to the next whole number and round "Break-even point" to the nearest whole number.)
Can you dumb this down for me and show me the steps with the actual numbers and not letters in a formula please! I appreciate it
If the sales mix changes to 1:4 (one chair sold for every four bar stools sold), what is the break-even point in dollars of sales? In units of chairs and bar stools? (Round up your unit answers to the next whole number and round "Break-even point" to the nearest whole number.)
Can you dumb this down for me and show me the steps with the actual numbers and not letters in a formula please! I appreciate it
Explanation / Answer
Break even point is the point when the total contribution margin = fixed costs.
total contribution margin = sales - variable costs
Let the number of chairs sold be "x" and number of stools sold be "4x" (1:4)
sales for chair = x*$60 = $60x. variable costs = $30 x. contribution margin = 60x - 30x = $30x.
sales for stools = 4x*$60 = $240x. variable costs = 4x*25 = 100x. contribution margin = 240x - 100x = 140x.
Total contribution margin from chairs and stools = 30x+140x = 170x.
Now, at breakeven, 170x = 21,000 or x = 21,000/170
sales at break even = 60x for chairs and 240x for stools. Total = 300x
Thus sales = 300*(21,000/170) = $37,059
chairs sold = 21,000/170 = 124
stools sold = 124*4 = 496
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.