Given the following data for Albert’s fabricating production area: Fixed costs f
ID: 442279 • Letter: G
Question
Given the following data for Albert’s fabricating production area: Fixed costs for one shift =$60,000 Unit variable cost = $7 Selling price =$12 Number of machines = 6 Number of working days in year = 340 Processing time per unit = 40 minutes a. What is the annual capacity with a single eight-hour shift? b. What is the capacity with two shifts? c. What is the break-even volume with a single-shift operation? d. What is the maximum revenue with a single shift? e. What is the break-even volume with a two-shift operation? OM4 4th edittion
Explanation / Answer
a. Annual capacity within a single 8 hour shift = 340*8*(60/40)*6 = 244,800
b. Capacity with two shifts = 244,800*2 = 489,600
c. Break even volume with single shift operation : Total revenue = total Cost
Selling Price x Quantity = Fixed cost + Quantity x Variable cost
Putting values in the equation, Breakeven Quantity = 12,000
d. Max revenue with a single shift = (60/40)*8*6*12 = $864
e. Break even volume with two shift operation : Quantity required in a single shift operation would be halved here
i.e. 6,000 units for two shift operation
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.