A hot dog vendor at Wrigley Field sells hot dogs for $1.50 each. He buys them fo
ID: 436714 • Letter: A
Question
A hot dog vendor at Wrigley Field sells hot dogs for
$1.50 each. He buys them for $1.20 each. All the hot dogs
he fails to sell at Wrigley Field during the afternoon can be
sold that evening at Comiskey Park for $1 each. The daily
demand for hot dogs at Wrigley Field is normally distributed
with a mean of 40 and a standard deviation of 10.
a) If the vendor buys hot dogs once a day, how many
should he buy?
b) If he buys 52 hot dogs, what is the probability that he
will meet all of the day’s demand for hot dogs at Wrigley?
Explanation / Answer
mean of 40 and a standard deviation of 10.
ok you should know this farmula
he should by such that probability of loss equal to probability of profit
cumulative probality =(profit)/(profit + Loss)
profit =1.5 -1.2 =0.3
loss =1.2 -1 =0.2
so CP =0.6 hence z=0.26
so
he should buy items equal
= + z =40 +0.26*10 =42.6 ~ 43
b) so the demand should be less than 52
using normal table z =(52 - 40)/10
z=1.2
hence P =0.8849
hence 88.49% of the time demand will be met
plz rate me LIFESAVER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.