The paper usage at a small copy center is normally distributed with a mean of 5
ID: 433465 • Letter: T
Question
The paper usage at a small copy center is normally distributed with a mean of 5 boxes of paper per week, and a standard deviation of 0.5 boxes. It takes 2 weeks for an order of paper to be filled by its supplier. What is the ROP to maintain a 99% service level?
10
The paper usage at a small copy center is normally distributed with a mean of 5 boxes of paper per week, and a standard deviation of 0.5 boxes. It takes 2 weeks for an order of paper to be filled by its supplier. What is the safety stock to maintain a 99% service level?
8Explanation / Answer
1.
B.12
Working note:
ROP = lead time demand + safety stock
ROP = 5*2 + 2.33*.5*2^.5 = 11.65 or 12 units
2.
A.2
Working note:
Safety stock = Z*SD*L^.5 = 2.33*.5*2^.5
Safety stock = 1.65 or 2 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.