Customers arrive at a coffee shop on average every 4 min. The barista can serve
ID: 432289 • Letter: C
Question
Customers arrive at a coffee shop on average every 4 min. The barista can serve every customer every 3 min. Find the average number of people in the system and the que, the average one in the que, and the utilization factor. Are these results acceptable to management? Should an additional server be hired? Customers arrive at a coffee shop on average every 4 min. The barista can serve every customer every 3 min. Find the average number of people in the system and the que, the average one in the que, and the utilization factor. Are these results acceptable to management? Should an additional server be hired?Explanation / Answer
Arrival Rate (?) = 1/Arrival Time = 60/4 = 15 customers/hour
Service Rate (?) = 1/Service Time = 60/3 = 20 customers/hour
Utilization factor(?) = ?/? = 15/20 = 0.75
Average Number of people in the queue Lq = ?2/(1-?) = (0.75*0.75)/(1-0.75) = 2.25
Wq = Lq/? = 2.25/15 = 0.15
W = Wq+1/µ = 0.15+3 = 3.15
Average Number of people in the system L = ?W = 15*3.15 = 47.25
The results are acceptable to the management and additional server should not be hired as the utilization factor of the existing server is just 75%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.