Financial information for a recent year for Apples, Inc. is: Sales $40,000,000 L
ID: 430188 • Letter: F
Question
Financial information for a recent year for Apples, Inc. is: Sales $40,000,000 Less: Cost of goods sold 25,000,000 Selling and administrative expenses 5,000,000 Interest expense 1,000,000 Income before taxes 9,000,000 Less: income taxes 3,150,000 Net income 5,850,000 Total assets were $104,000,000 and the non-interest-bearing current liabilities were $2,000,000. The company has a required rate of return on invested capital of 10%. Calculate the company’s return on investment.
Can you please explain in detail?
Explanation / Answer
Here, first we need to calculate Net Operating Income.
Tax rate = income taxes/ income before taxes
= 3,150,000/9,000,000
=35%
Sales 40,000,000
Cost of goods sold -25,000,000
Selling and admin expenses - 5,000,000
Operating income before taxes 10,000,000
Taxes 35% -3,500,000
Net operating income 6,500,000
Now we need to compute invested capital
Invested capital = total assets – non-interest bearing current liabilities
= 104,000,000 -2,000,000
= 102,000,000
Now we can apply the formula of return on Investment:
Return on Investment = Net operating income/ Invested capital
= 6,500,000 / 102,000,000
= 6.37%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.