The following data are pulled from a recent Ehmke Manufacturing Co Inc’s annual
ID: 429482 • Letter: T
Question
The following data are pulled from a recent Ehmke Manufacturing Co Inc’s annual report.
Assets
Raw material inventory $120,000
Work-in-process inventory $50,000
Finished goods inventory $300,000
Property, plant & equipment $500,000
Other assets $200,000
Total assets $1,170,000
Condensed Income Statement
Revenue $2,000,000
Cost of goods sold $600,000
Other expenses $1,000,000
Net income $400,000
Calculate:
a) Percent invested in inventory
b) Inventory turnover
c) Weeks of supply
Explanation / Answer
Solution:
(a) Percent invested in inventory is calculated as;
Percent invested in inventory = (Raw material inventory + Work-in-process inventory + Finished goods inventory) / Total assets
Percent invested in inventory = ($120,000 + $50,000 + $300,000) / $1,170,000
Percent invested in inventory = [$470,000 / $1,170,000] x 100
Percent invested in inventory = 40.17%
(b) Inventory turnover is calculated as;
Inventory turnover = Cost of goods sold / Average Inventory
Inventory turnover = $600,000 / ($120,000 + $50,000 + $300,000)
Inventory turnover = 1.28
(c) Weeks of supply is calculated as;
Weeks of supply = Average Inventory / (Cost of goods sold / Number of weeks in a year)
Weeks of supply = ($120,000 + $50,000 + $300,000) / ($600,000 / 52)
Weeks of supply = $470,000 / $11,538.46
Weeks of supply = 40.73
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.