Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Managers at the Dew Drop Inn are concerned about the increasing number of guests

ID: 429168 • Letter: M

Question

Managers at the Dew Drop Inn are concerned about the increasing number of guests who make reservations but fail to show up. They have decided to institute a policy of overbooking like larger hotel chains. The prot from a paying guest averages $50 per room per night. The cost of putting up a guest at another hotel is $100 per room per night. Records show the following number of no-shows over the past three months:  

No-Shows                                    Frequency                                                                                                   0                                                         18                                                                                                                                                               1                                                          36                                                                                              2                                                          27                                                                                       3                                                            9    

How many rooms should Dew Drop overbook?

Please show work so I can better understand how to solve.

Explanation / Answer

The data about No-Shows and number of guests( booked but not able to provide accomodation) at another hotel is mixed up. Let me try to assume the following; x represents number of no-shows and f represents the frequency, then x=0, f=18 is one observation x=1, f=36 second, x=2, f=27 third and x=3, f=9 fourth and last

Now expected number of No-Shows is = Sum of products of variable values with corresponding frequecies divided by sum of frequencies = sum of x*f / sum of f

Expected number is also called Average (mean) = (0*18 + 1*36 + 2*27 +3*9} / ( 18+36+27+9} = 1.3

Therefore we can assume that there are 1.3 no-shows on the average for the day.

The average cost of No-Shows (loss of profit) = 1.3*50 =$65 per room per night whereas putting up a guest at another hotel is $100 per room per night, even with rounding two 2 No-Shows, both are equal to $100 & $200 so policy needs estimate for number of guests to be put up at another hotel in case of overbookings.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote