An undergraduate business student has purchased a laptop computer for use during
ID: 425294 • Letter: A
Question
An undergraduate business student has purchased a laptop computer for use during the upcoming semester. This laptop is very reliable, but she is concerned that the battery will wear out before the end of the semester. According to the Manufacturer, on average the battery will wear out in 110 hours, with a standard deviation of 4 hours. After looking at her course schedule, she anticipates 112 hours of time will be needed working on the laptop. What is the probability that the battery will last this amount of time or longer?
Explanation / Answer
Anticipated Duration = 112
Average = Mean = 110
Std Dev = 4
Z Value = (Anticipated-Average)/Std Dev = (112-110)/4 = 0.5
Probability of Battery Life less than 112 = Probability at z - 0.5 = 69.15%
Therefore, probability of battery life equal of greater than 112 = 1-0.6915 = 0.3085 = 30.85%
Please Like & Provide your reviews in comments. :-)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.