The MBA program at Harvard has found over the past 20 years that the proportion
ID: 423731 • Letter: T
Question
The MBA program at Harvard has found over the past 20 years that the proportion of accepted students who do not enroll has been in statistical control with an average of 0.030. Assuming the most recent class had 400 acceptances, what would be the Shewhart limits used to determine if the enrollment rate is unusually low or high? (Round to 3 digits.)
A)UCL = 0.144, LCL = 0.084
B)UCL=0.144, LCL = 0.000
C)UCL = 0.054, LCL = -0.084
D)UCL=.056, LCL=.004
E)None of the above
A)UCL = 0.144, LCL = 0.084
B)UCL=0.144, LCL = 0.000
C)UCL = 0.054, LCL = -0.084
D)UCL=.056, LCL=.004
E)None of the above
Explanation / Answer
Sample size (N) = 400
p_bar = 0.030
Std. Error = Sp = SQRT(p_bar*(1 - p_bar) / N) = SQRT(0.03*(1 - 0.03)/400) = 0.0085
3-sigma conrol limts are:
UCL = p_bar + 3 * Sp = 0.030 + 3*0.0085 = 0.056
LCL = max(0, p_bar - 3 * Sp) = max(0, 0.030 - 3*0.0085) = 0.004
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.