A U.S. manufacturing company operating a subsidiary in an LDC (less-developed co
ID: 422922 • Letter: A
Question
A U.S. manufacturing company operating a subsidiary in an LDC (less-developed country) shows the following results: U.S. 106,000 19,900 LDC 20,300 14.900 Sales (units) Labor (hours) Raw naterials (currency) $ 19,700 FC 19,900 Capital equipment (hours) 59,700 4,900 Foreign Currency unt a. Calculate partial labor and capital productivity figures for the parent and subsidiary. (Round your answers to 2 decimal places.) U.S. LDC Labor Capital productivity b. Compute the multifactor productivity figures for labor and capital together. (Round your answers to 2 decimal places.) U.S LDC Multifactor productivity c. Calculate raw material productivity figures (units/$ where $1- FC 10). (Round your answers to 2 decimal places.) U.S LDC Raw material productivityExplanation / Answer
Labour hours in the US = 19900
Labour hours in LDC = 14900
Total sales in the US = 106000 units
Total sales in LDC = 20300 units
Capital equipment in the US = 59700 hours
Capital equipment in LDC = 4900 hours
Ans a)
Labour partial productivity in the US = Total sales in the US / Labour hours in the US
= 106000 / 19900
= 5.33 units per labour hour
Labour partial productivity in LDC = Total sales in LDC / Labour hours in LDC
= 20300 / 14900
= 1.36 units per labour hour
Capital partial productivity in the US = Total sales in the US / Capital equipment in the US
= 106000 / 59700
= 1.77 units per capital hour
Capital partial productivity in LDC = Total sales in LDC / Capital equipment in LDC
= 20300 / 4900
= 4.14 units per capital hour
Ans b)
Total hours spent for labour and capital in the US = 19900 + 59700
= 79600 hours
Multifactor productivity for the US = Total sales in the US / Cumulative hours spent
= 106000 / 79600
= 1.33 units per hour
Total hours spent for labour and capital in LDC = 14900 + 4900
= 19800 hours
Multifactor productivity for LDC = Total sales in LDC / Cumulative hours spent
= 20300 / 19800
= 1.02 units per hour
Ans c)
Money spent on raw materials in the US = $19700
Raw material productivity = Total sales in the US / Money spent on raw materials
= 106000 / 19700
= 5.38 units per dollar spent
Money spent on raw materials in LDC = $1990
Raw material productivity = Total sales in LDC / Money spent on raw materials
= 20300 / 1990
= 10.20 units per dollar spent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.