Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An employee is required to pick parts off the floor, and load them into the top

ID: 420967 • Letter: A

Question

An employee is required to pick parts off the floor, and load them into the top of press (height from the floor 42 in). The raw material (no handles) is located on the foor and is set off tr he worker must twvist while picking up the part (H at origin of lift 16 in.) and loading it into the press H at destination of lift 25 in.). The part weighs 35 pounds. The employeelifts 3 times a minute for 6.5 hours a day Your boss has asked you to review this task using the NIOSH 1991 equation (NLE). Answer both a and b below. (a) Compute the RWL & the L.I at Origin and the RWL & the LI at Destination (show all calculations) What does the equation tell you about the job? (b) if there is (are) problem(s) with the job, how should it (they) be corrected (in order of importance)? (33 marks) Type here to search

Explanation / Answer

Initial vertical location/vertical distance at origin= at floor = 0"

Final vertical distance = 42"

Travel distance D = 42-0= 42"

Horizontal location Initial = 16"

Horizontal location destination = 25"

Recommende weight limit =  Load constant *HM*VM*DM*AM*FM*CM

Load constant = 23 Kg = 51lb

HM = 10/H

H = Horizontal position from the ankle at the origin

HM = 10/16= 0.625

VM(Vertical Multiplier) = 1-(0.0075*|V-30|)

V is the vertical distance at origin = 0

VM= 1-0.0075*|0-30| = 0.775

DM(vertical travel distance multiplier)= 0.82+(1.8/D)

D is the vertical travel distance = 42"

DM= 0.862

AM is symmetry multiplier

Here twisiting (A)=50 degrees

AM = 1-0.0032*A = 1-0.0032*50 = 0.84

FM is frequency multiplier

Frequency is 3 times per minute and V<30 and working hour 6.5(>2 but <= 8)

so from the table the FM is = 0.55

CM is coupling multipler and as there is no handle avilable on the raw material so we can assume poor coupling so

CM = 0.90

So putiing all the values in equation RWL = 51*0.625*0.775*0.862*0.84*0.55*0.90= 8.85

So maximum mass to lift = 8.85lbs

Lifiting index = Actual weight/ RWL = 35/8.85 = 3.954

********************************************************************************************************************************

b) Recommendations:

HM <1.0 So brig the load closer to the worker by avoiding any obstacles between worker and object or reduce the size of the object

VM<1.0 Please move the object from floor to certain height to make it easy to grab

DM<1.0 so, reduce the distance between vertical origin and destination

AM<1.0 so, Reduce the angle of twist by changing the positin of horizontal origin and destination

FM<1.0 - Reduce frequency for lifting

CM<1.0 Provide some handle to the object to make it easier to grab

Please comment if any doubt

Rate me

thanks

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote