5-31 Straightforward Absorption Statement The Kerwin Company had the following d
ID: 419312 • Letter: 5
Question
5-31 Straightforward Absorption Statement The Kerwin Company had the following data (in thousands) for a given period: Sales Direct materials Direct labor Indirect manufacturing costs Selling and administrative expenses $780 180 230 210 130 There were no beginning or ending inventories. Compute the (1) manufacturing cost of goods sold, (2) gross profit, (3) operating income, and (4) conversion cost (total manufacturing cost less materials cost). 5-32 Straightforward Contribution Income Statement Masa, Ltd., had the following data (in millions of yen) for a given periodExplanation / Answer
Solution:
(a) Manufacturing cost of goods sold (COGs) is calculated as;
COGs = Direct materials + Direct labor + Indirect manufacturing costs
COGs = $180,000 + $230,000 + $210,000
COGs = $620,000
Manufacturing cost of goods sold = $620,000
(b) Gross profit is calculated as;
Gross profit = Sales — Manufacturing cost of goods sold
Gross profit = $780,000 — $620,000
Gross profit = $160,000
(c) Operating income is calculated as;
Operating income = Gross profit — Selling and administrative expenses
Operating income = $160,000 — $130,000
Operating income = $30,000
(d) Conversion cost is calculated as;
Conversion cost = Total manufacturing cost — Materials cost
Conversion cost = $620,000 — $180,000
Conversion cost = $440,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.